Convoiul cu tehnica militară aparținând detaşamentului american a ajuns vineri dimineață la baza Mihail Kogălniceanu din județul Constanța, potrivit Digi 24.
Convoiul a intrat miercuri seară în România pe la Vama Nădlac I, iar în noaptea de joi spre vineri a plecat de la Râmnicu Vâlcea. Vineri dimineață, în jurul orei 3, a ajuns la București de unde a plecat spre Baza Mihail Kogălniceanu, unde a ajuns cu puțin timp înainte de ora 8.
Convoiul cu tehnica militară SUA face parte din detașamentul Task Force (TF) Cougar care va fi prezent în România ca parte din angajamentul american faţă de aliaţii NATO.
Alte două convoaie militare urmează să ajungă la Constanța.
Detaşamentul va fi constituit, în principal, din militari ai Batalionului 2/Regimentul 2 Cavalerie. Militarii americani vor acţiona cu transportoare blindate Stryker, la care se vor adăuga militari cu alte specialităţi din cadrul batalioanelor regimentului (artilerie, geniu, structuri de sprijin etc).
Pentagonul a anunțat săptămâna trecută că 1.000 de militari americani vor fi repoziţionaţi din Germania în România.
Vineri, 11 februarie, baza militară de la Mihail Kogălniceanu va fi vizitată de secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.
Șeful NATO va fi însoțit de președintele Klaus Iohannis, cu care va avea o serie de discuții, potrivit Administrației Prezidențiale. Ulterior, cei doi oficiali se vor întâlni cu militarii aflați aici, după care vor susține o conferință de presă comună.
Foto: Inquam Photos/Octav Ganea
https://ift.tt/SOhCY4p
Comentarii
Trimiteți un comentariu