Ședință la Prefectura Capitalei privind măsurile pentru gestionarea valului 5 COVID

Prefectul Capitalei, Alexandra Văcaru, a convocat Grupul de suport tehnic pentru riscuri epidemiologice de la nivelul Comitetului Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă (CMBSU), astăzi, la ora 10.00, pentru a discuta soluțiile propuse de instituțiile implicate în gestionarea valului 5 al pandemiei de COVID-19, a transmis Prefectura.

Grupul de Suport Tehnic pentru riscuri epidemiologice este condus de Direcția de Sănătate Publică București și este format din 17 instituții, printre care primăriile de sector și Primăria Capitalei, Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București, Inspectoratul pentru Situații de Urgență, Inspectoratul Școlar București și Inspectoratul Teritorial de Muncă.

În cadrul ședinței de la Prefectura București, se vor discuta măsurile pentru limitarea efectelor valului 5 COVID, în condițiile în care duminică, 16 ianuarie, rata de incidenţă din București a depășit valoarea de 5 la mia de locuitori.

Deocamdată, autoritățile au stabilit că regulile pentru scenariul roșu sunt masca de protecție obligatorie și reducerea capacității la 30% pentru restaurante, cinematografe și sălile de spectacole, iar școlile vor rămâne deschise indiferent de rata incidenței, dar se va ține cont de gradul de ocupare a paturilor cu pacienți COVID din spitale.

La precedenta întâlnire, care a avut loc săptămâna trecută, ISU a stabilit că vor continua verificările și controalele din 3 în 3 ore în secțiile ATI ale spitalelor, iar prefectul Alexandra Văcaru a anunțat că se vor face demersuri pentru a evita aglomerația din mijloacele de transport în comun din București.


https://ift.tt/33GpDR9

Comentarii